Hakkımızda

Türk Gençlik Kulübü, ülkemiz Kuzey Makedonya’nın Gostivar şehrinde, 1 Temmuz 2019 tarihinde Türk gençlerinin birbirine omuz vererek kurduğu Kuzey Makedonya’nın en büyük gençlik kuruluşudur.
Genel Başkanımız Onur Loç’la birlikte bir avuç genç olarak çıktığımız bu yolda, bu gün yüzlerce genç kardeş ve soydaşımıza ulaşmanın haklı sevincini yaşama noktasındayız.
1 Temmuz günü bir avuç genç olarak başladığımız bu işte, bir an dahi “başarabilir miyiz?” kaygısına düşmedik, çünkü niyetimiz halisti ve biz biliyorduk ki ameller niyet üzeredir.
Kısa süre içerisinde Gostivar’ın ardından, Merkez Jupa, Radoviş, Kalkandelen, Kırçova, Valandova, İştip ve diğer şehirlerimizde teşkilatlanarak Kuzey Makedonya’nın en büyük gençlik ağını kurmayı başardık.

Peki biz kimiz?
Biz 1364 yılında Meriç’te şehit düşenlerin, 1389 yılının Haziran ayında, Kosova Ovası’nda şehit düşerken bu toprakları bize emanet eden Murat Hüdavendigârların, 29 Mayıs 1453’te peygamber övgüsüne nail olan komutanın torunlarıyız, 1683’te Viyana önlerinde düşmanın kâbusu olan o asil bayrağın sevdalılarıyız, 19 Mayıs 1919’da Karadeniz’in azgın sularında, Bandırma’dan havalanan Zümrüd-ü Anka kuşunun yolundan gidenleriz.
Kuzey Makedonya Türk Gençlik Kulübü olarak hedefimiz, evlad-ı fatihan gençlerini, hiçbir ayrım gözetmeksizin tek çatı altında toplamak ve hep beraber birbirinden güzel işlere imza atmaktır. Çünkü biz inanıyoruz ki; birlikte bereket vardır.
Gençliğin sosyal, fiziksel, zihinsel, ruhsal ve manevi gelişimlerini gözeterek, kendini devamlı geliştiren, kültürel birikime önem veren, yenilikçi ve nitelikli insan kıymetinin oluşumuna katkı sağlamak, vizyonumuzun temelini oluşturmaktır. Medeniyetimizi yeniden ihya ve inşa etmeye yardımcı bir sivil toplum örgütü olmak, ufukta gördüğümüz kızıl elmamızdır.
Toplumsal adalet, sevgi ve saygı çerçevesinde, gönüllük esasıyla bir ve beraber olmak, zorbalıklara karşı dik durup, dünyayı erdem ve vicdan yaklaşımıyla okumak temel ilkelerimizdendir.

Bu düşünce ve inançla çıktığımız bu yolda, durmadan ve yılmadan yolumuzda devam ediyoruz. Kurulduğumuz günden itibaren geçen yaklaşık yedi aylık süre içerisinde, “nerede bir Türk varsa kalbinden seveceksin” mottosuyla, nerede bir kardeşimiz varsa ona ulaşmaya çalıştık. Ülkenin her yerinde kısa sürede teşkilatlanarak 500’e yakın genç üyeye ulaşıp, ülkemizde bir ilke imza attık. Bu süre içerisinde kültürel, eğitimsel ve yardım faaliyetleri düzenleyerek, her daim milletimizin yanında olmaya çalıştık.
Bu süre içerisinde, çamur at izi kalsın düşüncesine sahip kişilerin iftirasına maruz kaldık, bizi çeşitli çıkar grupları ve siyasi oluşumlarla ilişkilendirmek isteyen, art niyetli şahısların bu tutumu bize daha çok çalışma azmi vermiştir. Çünkü biliyoruz ki; güneş balçıkla sıvanmaz. Bizim kim olduğumuzun, ne yaptığımızın, Allah da, millet de şahididir.
2019 yazından yola çıktığımız aynı hırs ve heyecanla, 2020’de de durmadan koşacak, gençliğimizin birlik ve beraberlik içinde neleri başarabileceğine hep birlikte şahit olup, zihinlerdeki kalıplaşmış genç algısını değiştireceğiz.
Kurulduğumuz günden bu yana geçen yaklaşık 1 yıllık süre zarfında, Kuzey Makedonya’da, Türklerin bulunduğu her köşede teşkilatlanıp, yüzlerce genç kardeşimize ulaştık. Genç kardeşlerimizle beraber oluşturduğumuz birlik ve samimiyetle, Kuzey Makedonya’da uzun zamandan sonra “Kuzey Makedonya Türk Gençliği” kimliğini oluşturduk.